light painting photography 01

نقاشی با نور چیست؟

نقاشی با نور هنگامی اتفاق می‌افتد که حین عکاسی با نوردهی طولانی، یک منبع نور در تمام فریم حرکت می‌کند. شما به احتمال زیاد برای نقاشی با نور به یک سه پایه نیاز خواهید داشت اما برخی از تکنیک‌های عکاسی انتزاعی نقاشی با نور را هم می‌توانید به صورت دستی انجام دهید.

JamNewsImage19280626

زمان نوردهی معمولا بین ۲ تا ۳۰ ثانیه است ولی برای ایجاد برخی عکس‌ها، به نوردهی طولانی‌تر و استفاده از حالت حباب نیاز دارند.

نقاشی با نور یک تکنیک جدید نیست و به حدود ۱۰۰ سال پیش برمی‌گردد و بر خلاف باورهای مدرن، دستیابی به نتیجه مطلوب آسان نیست. تنظیم دقیق نورسنجی، شرایط نوری مناسب محیط و صبوری کلیدهای موفقیت این تکنیک به شمار می‌روند.

تکنیک نقاشی با نور دو متد دارد:
  • حرکت دادن نور در محدوده قاب تصویر و عکاسی لانگ اکسپوژر مانند نوشتن با استفاده از فشفشه
  • استفاده از یک منبع نوری کنترل شده مانند چراغ قوه یا فلاش اکسترنال برای روشن کردن بخشی از تصویر
46 1001boom

تفاوت نقاشی با نور جنبشی چیست؟

در نقاشی با نور، دوربین شما کاملا ثابت قرار خواهد گرفت ولی یک منبع نور در جلوی دوربین حرکت خواهد کرد اما در نقاشی با نور جنبشی دوربین و یا عناصر دوربین حرکت خواهند کرد و مبع نور کاملا ثابت خواهد بود. حرکت دوربین دلیلی است که این تکنیک با نام نقاشی با نور جنبشی شناخته می‌شود.

در این تکنیک هم می‌توانید بدنه دوربین را حرکت دهد و هم با حرکت لنز این تکنیک را خلق کند.

تجهیزات مورد نیاز:
  • دوربین دیجیتال
  • سه‌پایه
  • منبع نوری
  • فلاش، چراغ قوه، یا هر منبع نوری دیگری که به ذهنتان می‌رسد
  • یک ذهن آزاد!

تکنیک‌های نقاشی با نور

resized 646843 597

نوشتن با نور

این تکنیک یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های نقاشی با نور است و تنها به یک منبع نور ساده به همراه دوربین و سه پایه نیاز خواهید داشت. البته لزوما نباید یک منبع نور پیشرفته داشته باشید بلکه می‌توانید از یک جرقه زن یا حتی یک زغال که به انتهای یک تکه چوب اضافه شده است هم استفاده کنید.

اکنون باید کلمه مدنظر خودتان را بنویسید یا فقط یک شکل ساده را روی هوا بکشید. مطمئن شوید نوردهی شما به اندازه کافی طولانی است و می‌توانید نوشته خودتان را تکمیل کنید. همچنین به یاد داشته باشید که باید به صورت آینه‌ای کلمه خودتان را تایپ کنید. به همین خاطر هر کلمه‌ای را که می‌نویسید باید به صورت برعکس باشد.

11

نورپردازی یک شیء

در این تکنیک به جای اینکه منبع نور را رو به دوربین بگیرید، آن را در جهت مخالف دوربین می‌گیرید تا بتواند یک شیء را روشن کند. به احتمال زیاد شما هنگام انجام این تکنیک پشت دوربین قرار خواهید گرفت و از آن‌جا شیء موردنظر خودتان را نورپردازی خواهید کرد اما در برخی موارد هم مجبور خواهید شد در جلوی دوربین قرار بگیرید. در این مواقع مطمئن شوید که منبع نور به هیچ وجه رو به دوربین نباشد.

اکنون مانند یک قلم‌موی رنگ نور را به شیء موردنظر بتابانید. دقت داشته باشید که نور به صورت مساوی پخش شده باشد. در صورتی که به دنبال بافت بیشتری در تصاویر خودتان باشید، می‌توانید از نور کناری هم استفاده کنید. این تکنیک به نوردهی حداقل ده ثانیه و یا بیشتر نیاز خواهد داشت.

گوی نور

1990191

این نوع نقاشی با نور با استفاده از یک منبع نوری که به یک تکه نخ آویزان شده است انجام می‌شود. نورهای معمولی که برای این تکنیک مورداستفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از چراغ قوه، نور LED و یا یک تکه ریسه که جمع شده است؛ علاوه بر چرخاندن منبع نور، شما باید آن را حول نقطه مرکزی چرخش هم بچرخانید. تصور کنید دست شما نقطه مرکزی است. در این صورت باید علاوه بر منبع نور دست خودتان را هم بچرخانید تا منبع نور نیز حول آن بچرخد.

خلق یک گوی نوری می‌تواند کار خیلی سختی باشد. به همین خاطر این تکنیک نیاز به تمرین و ممارست زیادی دارد.

Light Painting by Jason D

اسپیروگراف نوری

این تکنیک هم مانند تکنیک گوی نوری است و باید یک منبع نور را در انتهای یک تکه نخ قرار دهید. این تکنیک را باید در فضاهای بسته انجام دهید و سر آزاد نخ را هم باید به سقف متصل کنید.

دوربین را دقیقا زیر منبع نور و هم راستا با آن قرار دهید. سپس تمامی لامپ‌های اتاق را خاموش کنید و مطمئن شوید هیچ نوری از پنجره‌ها به داخل اتاق وارد نمی‌شود.

اکنون باید زمان نوردهی دوربین را روی ۱۰ یا ۱۵ ثانیه قرار دهید، نخ را عقب بکشید و اجازه دهید منبع نور به صورت بیضوی حرکت کند. در آخر نتیجه را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تکرار کنید.

ایجاد مسیر نوری

لذت‌بخش‌ترین قسمت نقاشی با نور همینجاست! وسایل خیلی زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. هرچیزی که روشن می‌شود را می‌توانید مورد استفاده قرار دهید. در این تکنیک الگوهای شما می‌توانند کمی پیچیده‌تر شوند ولی کلید نقاشی با نور خوب این است که همه چیز را ساده نگه دارید.

تنظیمات دوربین

ابتدا دوربین را در حالت دستی (manual) و فوکوس خودکار قرار دهید. یک منبع نوری یا منطقه روشن پیدا کنید که در فاصله‌ای نسبتا مساوی به سوژه شما نسبت به دوربین قرار داشته باشد و شاتر را تا نیمه فشار دهید؛ بدین‌ترتیب فوکوس را تنظیم کرده‌اید. اگر چنین سوژه‌ یا منبع نوری وجود ندارد از چراغ‌ قوه در نزدیکی سوژه مورد نظرتان استفاده کنید و تنظیمات فوکوس را نهایی کنید. سپس فوکوس را از حالت خودکار خارج کرده و آن را به حالت دستی برگردانید. دقت کنید که به حلقه فوکوس و شاتر دست نزنید و آنها را تغییر ندهید.

فراموش نکنید که این سبک عکاسی به تمرین و صبوری زیادی نیاز دارد؛ همچنین به خلاقیت. نوآوری و خلاقیت چیزی نیست که هیچ سایت و مرجع آموزش عکاسی بتواند به شما یاد دهد. اما تمرین و تکرار و خوب نگاه کردن می‌تواند نقش مهمی در به دست آوردن ایده‌های تازه، داشته باشد.

نکته: لنزهای واید در عکاسی شب و نقاشی با نور نتایج بهتری به دست می‌دهند تا لنزهایی که فاصله فوکال بیشتری دارند.

تنظیمات صحیح نورسنجی

اگر تا اینجای کار را با موفقیت انجام داده‌اید تقریبا به پایان راه رسیده‌اید، فقط می‌ماند تنظیم نورسنجی که البته کمی حیاتی است. بهترین کار است که از خود دوربین برای تنظیم نورسنجی کمک بگیرید. وقتی تازه کار هستید معیار دورنی دوربین کمک خوبی به شمار می‌رود اما کمی که تجربه کسب کردید می‌توانید دیگر از آن استفاده نکنید.

دوربین را در حالت اولویت با دریچه دیافراگم (Av در دوربین‌های کانن و A در دوربین‌های نیکون) قرار دهید و عدد اف را بین ۴ تا ۸ (f/4 – f/8) انتخاب کنید تا به نهایت وضوح تصویر دست‌ یابید. اگرچه شاید بنظر برسد که با f/16 می‌توانید به وضوح بیشتری برسید اما این کار باعث می‌شود که زمانی خیلی بیشتری برای بازماندن شاتر نیاز داشته باشید؛ گاهی بیش از آنچه نیاز دارید.

احتمالا معیار نورسنجی درونی دوربین به شما می‌گوید که باید سرعت شاتر را روی ۱۰ تنظیم کنید. با فرض این که ایزو ۱۰۰ انتخاب شده چنین عمل کنید. ابتدا ۱۰ را در ۳۲ ضرب کنید سپس عدد بدست آمده (۳۲۰) را بر ۶۰ تقسیم کنید. جواب نهایی (۵.۵ دقیقه) مدت زمانی است که برای باز بودن شاتر نیاز دارید.

حالا آن منبع نوری که داشتید، چراغ قوه، دوربین، فشفشه یا هر چیز دیگر، را درآورده و نقاشی با نور را شروع کنید. با روشن کردن چراغ قوه در هر عکسی تستی که می‌گیرید می‌اوانید به اطلاعات نسبی خوبی نسبت به محیط دست‌یابید و بدانید کدام قسمت‌های قاب تصویر به نور بیشتر یا کمتری نیاز دارد.

پس از گرفتن عکس‌های آزمایشی، دوربین را در حالت bulb قرار دهید و عکس بگیرید. دقت کنید که با توجه به تنظیم‌هایی که بالا اشاره شد زمان لازم برای باز بودن شاتر ۵.۵ دقیقه است.

JamNewsImage19280626

در مقالات بعد به تکنیک های نقاشی با نور جنبشی میپردازیم.

پیشنهاد ضلع سوم: مفهوم ساعات آبی در عکاسی

مطالعه کنید

One thought on “نقاشی با نور چیست؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*